вівторок, 31 жовтня 2017 р.

М.Трублаїні "Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку"

Тема: М.Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку»

Мета: вчити правильно висловлювати свої думки, характеризувати героїв казки; удосконалювати діалогічне мовлення; розвивати увагу, пам'ять, спостережливість, уміння переказувати за малюнковим планом; виховувати моральні принципи, дружбу, товариськості і взаємодопомоги.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання:  картки «сходинок» слів, портрет письменника М.Трублаїні, ілюстрації до казки, слайди (1-ребус, 2-мовна розминка , 3-скоромовка, 4 – розчитування ,5 – гра «Блискавка»,6 –вид казок,7-творчість Трублаїні, 8-показ назви казки (передбачення),9- слухання казки,10-ілюстрації до казки) Словникові слова, робота в парах,групах,друковані зошити, домашнє завдання,виставка книг.
Хід уроку:

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

Емоційний настрій на урок

Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати -
Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні в нас урок незвичайний,
Він вчить багато нас чому.
Хай буде він для вас навчальний,
За це подякуєм йому.
А що ми будемо робити?
А що ми будемо читати?
Ви можете усі сказати,
Як спробуєте ребус відгадати.













 (показ слайду – 1)
-Так. Це казка.
-Але перш, ніж ми почнемо працювати з казкою, проведемо мовну розминку.
1) Вправи на дихання.
-Дмухніть на кульбабку.
-Як каже жабка.
-Як пищать пташенята?
-Як шипить лебідь?
-Як розмовляє рибка?

Показ слайду №2
Мовна розминка
1)Тигреня мале ричить,
Яку букву воно вчить? (Р-Р-Р)
2) Мовна загадка
Чого нема у воді, а є в морі, річці, озері? (Звук  р)


Показ слайду №3
3) Скоромовка  .
Рибка плаває, гуляє.
Рак на неї поглядає.
(Учні промовляють скоромовку з різною інтонацією: здивовано, радісно,запитально,сумно, спокійно)









Показ слайду №4
4)Розчитування за таблицею.
-Прочитайте склади, поступово збільшуючи темп читання. Гра «Дощик»

Показ слайду №5
5) гра «Блискавка»
Свічка
Пічка
Нічка
Ріпка
Ручка
Річка
рибка
5) РОБОТА В ПАРАХ
 Читання слів на одному подиху (слова на картках)
-Зосередьте увагу на точці, прочитайте слова


То    -   ді                                                               Ната      -       лочка
Ле    -   ти                          риб    -     ка                дів         -       чинка
Від   -    дав                       жаб   -      ка                чере      -       вички





II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
 
-         Який розділ опрацюємо?
-         Який вид казок ми розглянемо?

(Показ слайду -6)



-         Чим подобаються казки?
-         Чого навчають казки?











III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ


-         Сьогодні на уроці ми прочитаємо казку відомого українського письменника Миколи Трублаїні.
-         Цей письменник написав багато чудових творів. Він знайомив дітей з життям народів. «Моя мета, - писав письменник,- запалити юних читачів бажанням стати дослідниками, моряками, інженерами, вченими, що перемагають усі стихії»
(Показ слайду – 7)

-         Розгляньте портрет М.Трублаїні та відомості про його творчість. Де народився письменник?
-         Які твори писав?
-         Подивіться на виставку книг. На ній ви бачите ті, які написав Микола Трублаїні.
Показ слайду №8
 Вправа «передбачення»
-         Прочитайте назву казки. Як ви думаєте, про кого у ній йдеться? (діти висловлюють свої версії)  Записують свої передбачення на стікерах ,приклеєних на партах заздалегідь)







IV. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Опрацювання казки М.Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку»

Показ слайду №9
1.     Слухання казки з показом головних героїв(діти слухають)
-         Чи правильне припущення ви зробили?
-         Чи справдились ваші передбачення? Подивіться,що ви записували на листочках.
-         Які є ще дійові особи, крім уже названих?

2.     Словникова робота
 (Робота   в «Читайлику»ст..70)
Гірське                    білокрилий                    чорнодзьобий
Черевички               заквакала                       виплигнула
Попливла                молодчик                       скрекотушка

-Читання мовчки.
-Ланцюжком
-Чи всі значення слів вам зрозумілі?

3.     Повторне читання казки ланцюжком.
-          Про що розповідається в даному тексті?
-         Як ви вважаєте, чому автор написав таку казку?

4.     Фізкультхвилинка.
Засиділися в гостях у казки
Встали дружно.
Лінь, як пил, стряхніть із себе,
Присідання зробити треба –
Раз, два, три, чотири, п'ять.
Руки-крила піднялися
Разом – дружно в небо.
Політали покружляли,
Дружно сіли й тихо стало.

5.     Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
-         Прочитайте опис озера, де жила рибка.
-         Який був лебідь? Прочитайте.
-         Для чого лебедю черевики?
-         Прочитайте де їх шукала рибка?
-         Хто їй допомагав?
-         Що на березі казала жабка?
-         Як їй відповів горобчик?
-         Що наказала дівчинка горобчику?
-         Як віддячила рибка жабці?



6.Бесіда за змістом прочитаного
  -   Чому рибка не знайшла черевичків у озері? (Бо річкові жителі не носять взуття)
  -   Кому вона розповіла про свою біду? (жабці –скрекотушці)
  -   До кого звернулася жабка? ( до горобчика –молодчика)
  -    Що зробив горобчик? (полетів у садок і розповів усе дівчинці)
  -    Як вчинила Наталочка?  (швиденько принесла черевички)
  -    Для чого лебедю черевички? (у нього лапи мерзнуть у воді).
  -    Чи відмовив їй хтось у проханні? (ні)
-         То якими були ці герої?(добрими)
-         На кого з героїв ви сердиті?(лебедя)
-          Кого було жаль? (рибку)
-         А кому вдячні? ( Наталі, жабці,горобчикові)
-         Доведіть, що цей твір казка. (бо у цьому творі тварини розмовляють, як люди)
7.Мовно –логічне завдання.
На дошці прикріплені малюнки рибки, жабки, дівчинки .Під ними пусті файлики –кармани
Учні повинні швидко прочитати слово і сказати, кому відповідає ця дія. Вкладаю ці слова у відповідні  файли.
Слова на картках : жила,виплигнула.просилася,заквакали,
заплакала,гуляла,попросила,розповіла,наказала,зраліла,довідалась.
Слова (розповіла(жабка,рибка), попросила(жабка.дівчинка) - прикріплюються посередині між малюнками)
8.Робота в парах.)
Діти отримують картки, на яких потрібно  з допомогою стрілок співвіднести дії й героїв казки.
Наталочка                             виплигнула, попросила.
Рибка                                    довідалась,принесла.
Жабка                                   зраділа,подякувала.
Діти зачитують правильні відповіді
9.Самостійна робота в зошитах (завдання №  4 ст 70  )

Встановити відповідність
А. Мовчазний, як           1.  Горобчик   
Б . Гордий, як                 2.  риба
В.  Жвавий, як                3.  лебідь

А
2
Б
3
В
1





10.Переказування епізоду казки

-         Розгляньте ілюстрації до казки
 (Показ слайду – 10)            4                                           2
                               3                                                           1
-         Чи відображають вони порядок послідовності події казки?
-         А у якій послідовності відбувалися події?
-         Розкажіть епізод із зображенням дівчинки.

11.Визначення головної думки казки.
Робота  в групах 
-         Складіть прислів'я, з’єднавши стрілками його частини.
На карках
Два хитрих мудрого
Друзі пізнаються
Лихий доброго
в біді
не переважить
псує
-         Яке з них виражає головну думку казки?

-         Як ви розумієте прислів'я «Друзі пізнаються в біді»?
-         Чи є у вас друзі?
-    Я впевнена, що ви завжди допомагатимите друзям і всім, хто опинився в біді.
12.Складання порад лебедю Вправа «Мікрофон»
-не будь жорстоким!
-любих тих, хто тебе оточує.
-будь милосердним!
-знайди собі друзів!


V. ПІДСУМОК УРОКУ

-         Що автор хотів нам сказати цією казкою?
-         Чи просили ви колись у когось допомоги?
-         Чи траплялось, що вам відмовляли?
-         Що ви відчували?
-         Що зрозуміли, прочитавши казку?

Рефлексія результатів уроку А тепер дайте відповіді на наступні запитання:
-         -Цей урок навчив мене:
-          читати казку;
-         Розкривати зміст казки;
-         -працювати в групах;
-         Висловлювати свою думку.
-         Мені сподобалось:
-         Оцінюю свою роботу на уроці на…балів

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ  (записано на листку (А-4)

Диференційоване завдання:   а) читати казку ;намалювати малюнок до казки;
                                          
                                                    б) переказувати казку; намалювати малюнок до казки.


Немає коментарів:

Дописати коментар